Dzień otwarty winorośli

W dniu 20 sierpnia 2020 roku w Zakładzie Doświadczalnym Oceny Odmian (ZDOO) w Skołoszowie odbył się po raz pierwszy „Dzień otwarty winorośli”, podczas którego zainteresowani tym gatunkiem mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat uprawy jak również porównać odmiany w doświadczeniu.

Uprawa winorośli i produkcja wina w Polsce w ostatnich latach zwiększa się. Również na podkarpaciu coraz więcej osób jest zainteresowanych produkcją i sprzedażą wina. Pod względem liczebności winnic podkarpacie plasuje się w czołówce.

W ZDOO w Skołoszowie w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego prowadzone jest doświadczenie z odmianami winorośli finansowane przez Samorząd Województwa.

Tegoroczny ,,Dzień otwarty winorośli” miał charakter lokalny , odwiedzili nas rolnicy prowadzący małe gospodarstwa oraz działkowcy . Zainteresowanie tematyką było duże. Wśród odwiedzających byli prowadzący już winnice, jak również mający taki zamiar. Informacje na temat nawożenia, ochrony chemicznej, ochrona przed ptakami, pielęgnacji i cięcia winorośli , wyprowadzania guyota i latorośli, wyników plonowania w doświadczeniu PDO i innych cech użytkowych odmian udzielał prowadzący doświadczenie mgr inż. Krzysztof Ochmański – Kierownik ZDOO w Skołoszowie.